Kada i kako folijarno primeniti UREU za prihranu kukuruza?


Poslednjih nekoliko godina veliki broj poljoprivrednih proizvođača pokazuje interesovanje za folijarnu prihranu kukuruza. Razlog tome leži u činjenici da je u vreme kada se preporučuje prihrana preko zemljišta, faza od trećeg do petog lista, prisutan znatan nedostatak padavina. U tim fazama potrebe za azotom su najveće, jer se tada stvaraju elementi budućeg prinosa. U tako sušnim uslovima u vreme prihrane […]

Poslednjih nekoliko godina veliki broj poljoprivrednih proizvođača pokazuje interesovanje za folijarnu prihranu kukuruza. Razlog tome leži u činjenici da je u vreme kada se preporučuje prihrana preko zemljišta, faza od trećeg do petog lista, prisutan znatan nedostatak padavina. U tim fazama potrebe za azotom su najveće, jer se tada stvaraju elementi budućeg prinosa. U tako sušnim uslovima u vreme prihrane biljke ne mogu usvajati azot unet u zemljište.


Stručnjaci u takvim uslovima preporučuju folijarno đubrenje, i to primenu đubriva sa aminokiselinama i primenu Uree. Praksa je pokazala da je primena rastvora UREE dala veoma dobre rezultate. UREA se veoma dobro usvaja od strane biljke kroz stome. Odmah po ulasku u list amidni oblik azota, u kojem se UREA nalazi, direktno i brzo se ugrađuje u organske jedinjenja – aminokiseline. Pozitivno dejstvo UREE, može se uočiti vrlo brzo, nakon nekoliko dana, jer list poprima tamnije zelenu boju. Ovo je posledica na ovakav način unetog azota, kao i povećanog usvajanja ostalih hraniva korenom iz zemljišta.


Prilikom primene Uree treba biti veoma obazriv. Veoma je bitno ispoštovati pravilno vreme i način primene.

Prilikom pripreme rastvora poželjno UREU prvo rastvoriti u nekom sudu, pa tek onda dodati u vodu u prskalici i obaviti mešanje rastvora. Najbolje je da se u nekoliko kofa ili sudova rastopi po 5 kg đubriva i da se dobro izmeša. Neki proizvođači su se dosetili, pa mešanje i rastavarnje Uree u kofama vrše mešalicama za poludisperziju. Tako rastvoreno đubrivo sipati u prskalicu koja je prethodno do pola napunjena vodom.


Najbolje vreme primene je u kasnim poslepodnevnim i večernjim satima, jer uz pomoć rose koja se javlja noću, amidni oblik azota lako prodire u list. Folijarnu prihrane ne treba primenjivati u podnevnim časovima i pri višim temperaturama, jer može doći do stvaranja ožegotina na listu i do toga da UREA kristališe, zaprlja list i tako smanjuje fotosintetsku površinu lista.


Što se tiče folijarne primene UREE veoma bitno je i voditi računa o koncentarciji rastvora. Za prihranu kukuruza rastvor treba da je koncentracije 3-5 %, odnosno 3-5 kg UREE na 100 l vode. Brojna istraživanja pokazala su je iskoristivist azota ovakvom načinom prihrane i do 70 %, što je skoro duplo od iskoristivosti iz čvrstih đubriva.


UREA je kompatibilna sa sredstvima za zaštitu bilja i bez negativnih posledica može se primenjivati zajedno sa herbicidima. Ukoliko se želi mešati sa sredstvima za zaštitu blja, u prskalicu prvo dodati pesticide, pa na kraju rastvorenu UREU.


Autor: savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo dipl. ing. Svetlana Jerinić, PSSS Valjevo


Foto: Pixabay (WikimediaImages)


The post Kada i kako folijarno primeniti UREU za prihranu kukuruza? appeared first on ePoljoMagazin.