Uzimljavanje pčelinjih zajednica


Uzimljavanje pčelinjih zajednica predstavlja složen i zahtevan posao. Obavlja se na početku pčelarske godine i podrazumeva niz operacija koje treba sinhronizovano i na vreme obaviti. Ukoliko u avgustu i septembru uspešno uzimimo pčelinja društva možemo se nadati uspehu u periodu medobranja. Kako bismo uspešno uzimili pčelinje društvo neophodno je obezbediti kvalitetnu maticu sposobna da obezbedi dovoljan broj kvalitetnih zimskih dugovečnih […]

Uzimljavanje pčelinjih zajednica predstavlja složen i zahtevan posao. Obavlja se na početku pčelarske godine i podrazumeva niz operacija koje treba sinhronizovano i na vreme obaviti. Ukoliko u avgustu i septembru uspešno uzimimo pčelinja društva možemo se nadati uspehu u periodu medobranja.


Kako bismo uspešno uzimili pčelinje društvo neophodno je obezbediti kvalitetnu maticu sposobna da obezbedi dovoljan broj kvalitetnih zimskih dugovečnih pčela. Takve pčele će pored zimovana, pri prvom prolećnom razvoju osigurati dobru negu prvih generacija letnjih pčela a samim tim i uslešan prolećni razvoj društva u celini.


[caption id="attachment_99924" align="alignright" width="353"] Foto: Pixabay (BusinessHelper )[/caption]


Količina zimskih zaliha hrane za uspešno prezimljavanje pčelinjih zajednica iznosi između 20-25 kg. Pre dopune zimskih zaliha neophodno je ustanoviti količinu hrane koje su pčele sakupile i dodati količinu do potrebne. Kada se hrana obezbeđuje dodavanjem meda iz rezerve mora se voditi računa da ramovi sa medom potiču od zdravih društava. Kada je u pitanju šećerni sirup optimalno je dodati od 1/3 do 1/2 ukupnih količina predviđenih zaliha. Sa dopunom zaliha hrane se počinje polovinom avgusta i potrebno je završiti najdalje do kraja prve dekade septembra.


[caption id="attachment_99925" align="alignleft" width="203"] Foto: PSSS Prokuplje[/caption]


Zdravstveno stanje pčela je takođe jedan od osnovinih uslova za optimalno uzimljavanje pčelinjih zajednica. Posebnu pažnju treba obratiti zaštiti pčela protiv varoe. Suzbijanje varoe se mora vršiti kontinuirano tokom čitave godine primenom bioloških i hemijskih metoda. Naj intenzivniji razvoj varoe je u periodu avgust-septembar tako da je neophodno još krajem jula odmah nakon uklanjanja medišnih nastavaka početi sa tretmanima za suzbijanje ove bolesti. Za uspešno zimovanje pčelinjih zajednica neophodno je obezbediti pravilan dotok dovoljnih količina svežeg vazduha odnosno obezbediti dobru mikroklimu u košnici. Pčele za stvaranje potrebne temperature u zoni pčelinjeg klubeta pored meda koriste i kiseonik iz vazduha tako da je optimalno LR košnice zazimiti na dva nastavka dok je kod DB košnica savetuje podmetanje polunastavka ispod plodišnog dela košnice.


Sigurno je da adekvatna i pravovremena priprema pčela za zimu direktno utiče na uspešnost prezimljavanje društava, uspešan prolećni razvoj i dobar prinos u periodu medobranja.


Autor: savetodavac za stočarstvo Igor Petrović PSS Prokuplje


Izvor: ePoljoMagazin


Foto: Pixabay (Propolia)


The post Uzimljavanje pčelinjih zajednica appeared first on ePoljoMagazin.